Konferencja naukowa pt. „Transformacja w długim trwaniu - Wymiar społeczno-gospodarczy. Doświadczenia Polski” (28 listopada 2015 r.)



W dniu 28 listopada 2015 r. w Bydgoszczy odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Transformacja w długim trwaniu - Wymiar społeczno - gospodarczy. Doświadczenia Polski”, której współorganizatorem był Urząd Statystyczny w Bydgoszczy wraz z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym Oddział w Bydgoszczy, Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.
Ideą przyświecającą Konferencji było zdiagnozowanie ekonomicznych przemian zachodzących po 1989 roku oraz wskazanie pożądanych kierunków dalszych zmian. Tematem konferencji było zdiagnozowanie sytuacji, przedstawienie sukcesów ostatnich dwudziestu pięciu lat a także wskazanie głównych zagrożeń i barier dalszego rozwoju. Prelegenci w wystąpieniach dotyczących zarówno demografii, rynku pracy, rachunków regionalnych, przemysłu starali się pokazać doświadczenia i wytyczyć kierunki dalszych prac. Ogniskowały się one wokół działań opartych na włączeniu społecznym, zarówno w ujęciu obywatelskim, jak i w sferze przedsiębiorczości i obowiązującego prawa.
Wśród gości honorowych znaleźli się: Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska, Poseł na Sejm dr hab. Killion Munzele Munyama oraz Profesor Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu dr Aleksandr Kozlov.
W sesji panelowej dot. wyzwań polskiego rynku pracy w procesie transformacji dr Dominik Śliwicki - kierownik Ośrodka Badań Rynku Pracy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy wygłosił referat pt. Terytorialne zróżnicowanie czynników bezrobocia. Wśród prelegentów znaleźli się również Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach - dr Agnieszka Piotrowska-Piątek, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie - dr Krzysztof Markowski oraz główny specjalista w Departamencie Studiów Makroekonomicznych i Finansów - Maciej Banaś.