Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja Rzecznika Prasowego Prezesa GUS dotycząca wątpliwości w zakresie transakcji eksportowych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.01.2017

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi wątpliwości w zakresie transakcji eksportowych oraz związanych z tym  przeszacowań wartości i dynamiki produktu krajowego brutto (PKB) za lata 2014-2015, wynikających z prawdopodobnie zawyżonej  wartości eksportu, o czym poinformowało Ministerstwo Finansów (MF), Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że:

  • Głównym źródłem informacji dla statystyki publicznej w zakresie handlu zagranicznego są dane pochodzące z systemów informatycznych administracji celnej;
  • Wszelkie prace GUS nad ewentualną weryfikacją eksportu, a w konsekwencji PKB, uzależnione są od pozyskania z MF oficjalnych, nowych danych o wartości eksportu wg szczegółowych grup towarowych.

31 stycznia 2017 r. na konferencji prasowej GUS przedstawi wstępny szacunek PKB za 2016 r. oparty na danych kwartalnych, w tym na już opublikowanych danych za trzy pierwsze kwartały 2016 r.

 

 

Rzecznik Prasowy Prezesa GUS

/.../ Karolina Dawidziuk

Do góry