Multikonferencja naukowa pt. „Zastosowanie technologii informacyjnych w administracji publicznej oraz narzędzi Business Intelligence w zarządzaniu budżetami jednostek samorządu terytorialnego” (25-26 maja 2015 r.)



W dniach 25-26 maja 2015 r. odbyła się międzynarodowa Multikonferencja pt. „Zastosowanie technologii informacyjnych w administracji publicznej oraz narzędzi Business Intelligence w zarządzaniu budżetami jednostek samorządu terytorialnego” zwołana w związku z apelem Prezydenta RP ustanawiającym rok 2015 „Rokiem Samorządności” i zachęcającym do podejmowania przedsięwzięć podkreślających rolę samorządów w Polsce. W skład Multikonferencji wchodziły 4 konferencje tematyczne, w tym konferencja naukowa pt. „Operacyjne i taktyczne wspomaganie zarządzania finansami jednostek samorządu terytorialnego z zastosowaniem narzędzi informatycznych w świetle badań” zorganizowana przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Współorganizatorami pozostałych konferencji był Wydział Zarządzania Uniwersytetu Technologicznego-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Instytut Informatyki w Zarządzaniu Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedra Informatyki Ekonomicznej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Wiedzą.
Ideą przyświecającą Multikonferencji było zaprezentowanie dorobku ośrodków naukowych i wyników przeprowadzonych badań uzyskanych we wspomaganiu zarządzania finansami jednostek samorządu terytorialnego oraz kontynuacja międzyregionalnych prac badawczo-wdrożeniowych zwiększających efektywność procesów planowania, monitorowania, ewaluacji i optymalizowania realizowanych zadań, a także identyfikacji ryzyk i przeszkód w ich implementacji.
Multikonferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, zbierając szeroki krąg uczestników, od przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST) wszystkich szczebli, ogólnokrajowych i regionalnych organizacji samorządowych, administracji rządowej, środowiska naukowego, po przedsiębiorców. Przedstawione referaty doskonale połączyły różnorodne obszary tematyczne z zakresu: informatyki, statystyki, ekonomii oraz administracji publicznej, w tym samorządowej.
Spotkanie zostało wzbogacone o sesje warsztatowe, na których osoby zarządzające finansami JST miały możliwość praktycznego zapoznania się z narzędziami wspomagającymi ich pracę, oferowanymi przez jednostki naukowe oraz GUS.