Zgodnie z obowiązującą Ustawą o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1799) Główny Urząd Statystyczny zapewnia:
- równoprawny,
- równoczesny,
- równorzędny
dostęp do informacji statystycznych.
Wszystkie informacje uzyskane z badań prowadzonych zgodnie z Programem Badań Statystycznych Statystyki Publicznej mają charakter danych oficjalnych statystyki publicznej, niezależnie od tego, kto je prowadzi. Wszystkie organy prowadzące badania w trybie ustawy o statystyce publicznej stosują obowiązujące standardy klasyfikacyjne oraz udostępniają wyniki badań służbom statystyki publicznej, a także przekazują je w porozumieniu z GUS organizacjom międzynarodowym.
Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane osobowe i dane identyfikowalne są poufne i podlegają szczególnej ochronie.
Pod pojęciem danych jednostkowych identyfikowalnych należy rozumieć:
- dane osobowe - to dane o osobach fizycznych dotyczące ich życia i sytuacji. Zawsze dotyczą one konkretnej osoby (art. 5 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej).
- dane indywidualne - to dane o podmiotach gospodarczych, innych osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i ich działalności . Dotyczą one konkretnego podmiotu (art. 5 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej).
Dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych prowadzonych przez te służby.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych indywidualnych i danych osobowych dla innych niż wyżej podane celów, jest zabronione (tajemnica statystyczna, art. 10 ustawy).
Wykorzystywanie tych danych do innych celów jest zakazane pod rygorem kary pozbawienia wolności do lat 3.
Wykorzystywanie danych statystycznych zebranych w badaniach dla osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Zebrane w badaniach statystycznych dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dane te nie mogą być wykorzystywane do żadnych innych celów, a więc np. do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących zainteresowanych podmiotów, do konfrontowania danych z dokumentacją podatkową, do negocjacji z przedstawicielami załogi itp. Dane te nie mogą być również wykorzystywane jako materiał dowodowy w procesach sądowych, dochodzeniach prowadzonych przez policję i prokuraturę.
Nie mogą być również publikowane ani udostępniane dane zagregowane, jeśli istniałaby możliwość zidentyfikowania na ich podstawie danych odnoszących się do konkretnych osób lub podmiotów gospodarczych. Oznacza to, iż nie można udostępniać danych charakteryzujących wyniki ekonomicznej działalności podmiotów gospodarczych, jeżeli na daną agregację składają się mniej niż 3 podmioty lub udział jednego podmiotu w określonym zestawieniu jest większy niż 3/4 całości.
Zasady realizacji zamówień na dane jednostkowe nieidentyfikowalne do celów naukowych
Zbiory danych jednostkowych nieidentyfikowalnych są udostępniane odpłatnie - na potrzeby badań naukowych - uniwersytetom i innym instytucjom szkolnictwa wyższego oraz instytutom naukowym prowadzącym badania. Udostępniane są dane z dziedziny statystyki społecznej oraz spisów powszechnych. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej nie mogą być udostępniane dane statystyczne uzyskane w badaniach statystycznych, możliwe do powiązania i zidentyfikowania z konkretną osobą fizyczną oraz informacje i dane statystyczne charakteryzujące wyniki ekonomiczno-finansowe podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli na daną agregację składają się mniej niż trzy podmioty lub udział jednego podmiotu w określonym zestawieniu jest większy niż trzy czwarte całości.